Mióta létezik egyáltalán orvosi kesztyű?
![]() |
A XIX. század végén egy angol sebésznek jutott eszébe először, hogy gumikesztyűt készítessen sebészi célra. Dr. William Stewart Halstead volt az a sebész, aki először rendelt orvosi célra védőkesztyűt a Goodyear gumigyártól. Törekvéseiben segítette asszisztense, későbbi felesége Caroline Hampton.- ( „Keresd a nőt!”) Hogy mennyit kellett várni, hogy a ma elterjedt orvosi kesztyű forgalomba kerüljön?... |
- Az Ansell vegyigyár 1941- ben kezdett fejlesztéseket az eldobható, egyszerhasználatos kesztyűk területén, és 1965-re sikerült gyártásba hozni az első gumi védőkesztyűket, amiket gamma sugárral sterilizáltak is. Akkor még csak sebészeti célra használták.
- Ezek az orvosi kesztyűk latexből készültek. A latex a gumifa kérgének nedvéből készül, vegyipari feldolgozás során, többek között savakkal, klórral kezelik a természetes latexet, mire végső formáját elnyeri.
- A következő nagy ugrás akkor következett be, mikor a 90-es évek legelején felütötte fejét a HIV vírus, és más vérrel terjedő kórokozók – pl hepatitis ( májgyulladást okozó vírus),ekkor vált az egészségügyben is egyre elfogadottabbá, végül kötelezővé a védőkesztyűk használtat, nem csak műtétek, hanem általánosabb orvosi beavatkozásokhoz is.
- A 90-es években egyre nagyobb mennyiségekben kezdtek használni védőkesztyűket olyan területeken, ahol a higienia ezt megkívánta. Nem csak orvosi területen, hanem pl. az élelmiszer iparban is.
- Ekkor kerültek a piacra az első nitril kesztyűk, mint a latex( gumi) kesztyűk alternatívái, és folyamatos fejlesztéssel tökéletesítették ezek tulajdonságait.
Mi fontos egy védőkesztyűnél?Mik ezek a tulajdonságok, amik ma természetesek, de hosszú fejlesztés eredményeképp jöttek létre?
- ellenállóság a kémiai anyagokkal, vegyszerekkel szemben
- szakadási biztonság
- rugalmasság, kényelmes viselet
- színesség